Družinska pismenost in knjižnica
Knjižnice spodbujajo družinski obisk knjižnice kar se da zgodaj, že v predbralnem obdobju. Prizadevajo si, da bi knjiga otroka spremljala od rojstva dalje, pa seveda vse življenje. V zgodnje srečevanje s knjigo pritegnejo tudi vrtce ter preko vzgojiteljic in vzgojiteljev vabijo starše predšolskih otrok. Sporočajo jim, da je smiselno otroke vključiti v knjižnico čim prej, najkasneje pred vstopom v šolo. Splošne knjižnice imajo zelo raznovrstne in poučne programe povezane s spodbujanjem branja in bralne kulture vseh družinskih članov.
Splošna (javna) knjižnica zbira, hrani in izposoja gradivo in spodbuja bralno pismenost prebivalce vseh starosti. Na območju 210 slovenskih občin deluje 58 splošnih knjižnic z 273 izposojevališči in 12 bibliobusov, ki se ustavljajo na 663 postajališčih v 584 krajih. Najbližjo splošno knjižnico poiščite na domači strani Združenja splošnih knjižnic.
V splošne knjižnice je včlanjenih preko pol milijona prebivalcev Slovenije: izposojajo si različno gradivo, obiskujejo prireditve, se udeležujejo izobraževanj, uporabljajo računalnike in internet, dostopajo do različnih baz podatkov, berejo časopise in revije. Storitve knjižnic lahko uporabljajo tudi virtualno.
Na domači strani vsake splošne knjižnice boste našli, kaj vse pripravljajo za otroke in družine: pravljične ure, igralne ure, različne delavnice, kvize, srečanja mamic z dojenčki, družinska srečanja, medgeneracijske srečanja , druge prireditve, projekte in programe.
Starši!
Članstvo za otroke do 18. leta je brezplačno!
Knjižničarke in knjižničarji vam nudijo informacije in pomoč pri izboru gradiva!
Splošne knjižnice so izobraževalna, informacijska in kulturna središča ter socialna stičišča; na voljo so vsem članom skupnosti, ne glede na raso, narodno pripadnost, starost, spol, vero, jezik, invalidnost, socialni položaj, zaposlitev in stopnjo izobrazbe.